Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej powstało w 1966 roku.W otwarciu placówki uczestniczyły m.in. synowa pisarza Zuzanna Sienkiewicz oraz wnuczki Maria Sienkiewicz i Maria Korniłowicz.
W ramach muzealnej ekspozycji prezentowane są pamiątki po pisarzu i jego związkach z Podlasiem, w tym zdjęcia, obrazy i rzeźby przedstawiające Sienkiewicza.
Muzeum posiada bogaty księgozbiór wydań dzieł noblisty, w tym wiele pierwszych wydań oraz tłumaczeń na różne języki świata.
Ponadto w zbiorach znajdują się prace plastyczne (malarstwo, grafika, rzeźba, rysunek), przedstawiające sienkiewiczowskich bohaterów oraz inspirowane twórczością pisarza, a także eksponaty pochodzące z ekranizacji jego powieści.
Ekspozycja stała:
SALA PIERWSZA
SALA DRUGA
SALA TRZECIA
SALA CZWARTA:"SALA Z KOMINKIEM"
SALA PIĄTA
W dworku urządzono również "Salonik" o wystroju nawiązującym do lat dziecięcych twórcy.
Znajdują się tu meble biedermajerowskie odkupione od rodziny Henryka Sienkiewicza. Najcenniejszym eksponatem znajdującym się w tej sali jest miedzioryt przedstawiający arcybiskupa krakowskiego Kajetana Sołtyka z 1776 roku.
Muzeum jest organizatorem licznych imprez, sesji i konkursów, związanych z osobą pisarza oraz współorganizuje zloty szkół jego imienia.
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej – obowiązkowe miejsce odwiedzin dla każdego miłośnika literatury.