W dniu 24 sierpnia br. miało miejsce w Krainie Rumianku Otwarcie Lapidarium – „Ziemia parczewska w epoce lodowcowej”

Celem Lapidarium przy Ośrodku Edukacji Regionalnej jest zachowanie i ochrona skandynawskich głazów narzutowych będących milczącymi świadkami okresów lodowcowych.

Lapidarium będzie wykorzystywane podczas warsztatów przyrodniczych prowadzonych przez nasze Stowarzyszenie oraz w ramach spacerów po regionie przez turystów licznie odwiedzających Krainę Rumianku. Będzie także okazją do poszerzenia naszej oferty edukacyjnej związanej z budową Ziemi o tzw. geoedukację. Przygotowujemy już przy współpracy z Państwowym Instytutem Geologicznym w Warszawie scenariusze zajęć dostosowanych do wieku i percepcji zorganizowanych grup szkolnych. Nauka o Ziemi jest w minimalnym stopniu obecna w programach szkolnych i dlatego zależy nam aby tę tematykę zgłębiać gdyż jest to wiedza niezwykle ciekawa i pouczająca.

Dla przykładu – w okresie od 110 do 11,7 tysięcy lat temu na Ziemi Parczewskiej istniały rozległe środowiska mieszane stepu i tundry z licznymi płytkimi rozlewiskami. Były to warunki które mogły sprzyjać występowaniu mamuta włochatego, nosorożca włochatego i innych roślinożerców oraz drapieżników. Badania nosorożca włochatego Ziemi Parczewskiej są częścią większego projektu o randzie europejskiej finansowanego z Narodowego Centrum Nauki (https://woolrhinopoli.amu.edu.pl/) prowadzonego przez Panią prof. dr hab. Kamillę Pawłowską – jedną z prelegentek obecnych na tym wydarzeniu.

Uroczystość rozpoczęła się wygłoszeniem niezwykle ciekawych referatów przez naukowców z całej Polski:

  1. „Przeszłość geologiczna Ziemi Parczewskiej” – dr Katarzyna Pochocka-Szwarc, dr Marcin Żarski Państwowy Instytut Geologiczny Warszawa
  2. „Głazy narzutowe – czy tylko niemi świadkowie epoki lodowcowej ?” - prof. dr hab. Maja Górska-Zabielska Uniwersytet Jana Kochanowskiego Kielce
  3. „Roślinność interglacjału mazowieckiego Polesia Zachodniego w świetle badań palinologicznych” – prof. dr hab. Anna Hrynowiecka PIG Oddział Geologii Morza Gdańsk
  4. „Ślady roślin kopalnych na stanowisku w Podedwórzu”- prof. dr hab. Renata Stachowicz-Rybka, dr Sylwia Skoczylas-Śniaz, mgr Krzysztof Stachowicz, dr Artur Górecki Instytut Botaniki PAN Kraków
  5. „Megafauna plejstoceńska w Polsce; potencjał, perspektywy”- prof. dr hab. Kamilla Pawłowska, Uniwersytet A. Mickiewicza Wydział Nauk Geologicznych Poznań
  6. Wystapienie - dr Anna Orłowska – reprezentant UMCS Katedra Geomorfologii i Poleogeografii Lublin

Następnie odbyło się uroczyste nadanie imion pięciotonowym głazom przez naukowców którzy przyczynili się do powstania tego Lapidarium min. Henryka Ignaciuka i Tadeusza Kisiela oraz odegranie przez członków Stowarzyszenia i Aktora scen lubelskich Jacka Draguna - scenek parateatralnych wg scenariusza opracowanego przez archeologa Grzegorza Miliszkiewicza przedstawiających rolę kamienia w rozwoju cywilizacji.

W Wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych , instytucji nauki i kultury, Prezes Mateusz Kossakowski wraz z członkami Zarządu Stowarzyszenia dziennikarzy Polskich O/ w Olsztynie oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy łącznie ponad 120 osób.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa obrazów Aleksandra Wołosa wielkiego Artysty i patrioty rodem z Hołowna, znakomitej malarki Małgorzaty Ewy Czernik oraz stoiska twórców ludowych z Lubelszczyzny, występy zespołów ludowych, a gwiazdą wieczoru był kwartet smyczkowy ANIMA.

Dzięki Pani Małgorzacie Gościńskiej-Kolanko z Poznania nasze Lapidarium w Hołownie znalazło się już na mapie Polski i w sieci:

https://maps.app.goo.gl/B6xRgDVXpAoeDwwXA?g_st=aw

https://www.google.com/maps/place/Lapidarium


Wydarzenie zostało objęte następującymi patronatami Honorowymi: Dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, Wojewody Lubelskiego oraz Marszałka Województwa Lubelskiego .

Inne aktualności